top of page

BES

Biyogazdan elektrik üretimi, hayvan ya da bitki atıkları gibi organik atıkların doğal bir dönüşüm olan “anaerobic digestion” sürecine sokularak bu süreçten iki ayrı ürün elde edilmesine dayanır. İlk ürün biyogaz denilen, gaz motorundan elektrik üretilmesini sağlayan temiz gaz; ikinci ürün ise tarlalarda kullanılmak üzere yüksek kaliteli gübredir. Biyokütle ile biyogaz enerji santralleri arasındaki fark; biyogaz santrallerinde üretilen gazın, atıkların fiziksel olarak gerçekten yakılması ile ortaya çıkmasıdır. Atıkları yakmak için kullanılan kazan kömürlü termik santrallerdeki kazanların aynısıdır. Dolayısıyla biyokütle santrallerinde her türlü çöp ve atık yakılabilir.

tr-map-1_edited.png
bio-3.png
bio-3.png
bio-3.png

Biyogaz çevreye karşı duyarlı bir enerji kaynağıdır. Bu yüzden gelişen koşullarda çevre kirliliğinin önlenmesinde yeşil yakıt olarak bilinen organik madde kökenli biyogaz kullanımı daha önemlidir. Biyogaz üretimi için kullanılan ham maddeler tarımsal arazilerde üretildiği için, tarımsal işletmelerde gerek seraların ve iskan yapılarının ısıtılmasında gerekse traktörlerin yakıtı olarak kullanılmasında önemli bir fayda sağlayabilmektedir. Bu şekilde kullanılan biyogaz işletme maliyetlerini önemli ölçüde azaltmaktadır.

biomass-2.png

BC

ORGANİK

KATI

GÜBRE

ISI

HAMMADDE GİRİŞİ

ELEKTRİK

TARIMSAL

SIVI

GÜBRE

ÇÜRÜTÜCÜ TANKLAR

BİYOGAZ

Image by Adrian Infernus

BİYOGAZ / BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ

BME ENERJİ, biyogaz enerjisi santral sistemleri için en başta stratejik ortaklık ve hizmet sözleşmesinden, detaylı alan analizi, imar için izin şartları ve çevre onaylarını hazırlama hizmetleri sunmaktadır. Ayrıca hammadde analizi ve karakterizasyonu ve bu veriler doğrultusunda biyogaz tesisi simülasyonu ile enerji üretim değerlendirmelerinin yapılması ve uygun ölçekli yatırım tespitinin yapılması aşamalarında tam hizmet vermektedir. 

biomass-woodfired-power-plants.jpg

PROJELERİMİZ

bio-3.png

TEKİRDAĞ BİYOKÜTLE                                                                                             10 MW

TEKİRDAĞ / TÜRKİYE

bio-3.png

PAZARCIK BİYOKÜTLE                                                                                               8 MW

MARAŞ / TÜRKİYE

bio-3.png

EDİRNE BİYOKÜTLE                                                                                                  10 MW

EDİRNE / TÜRKİYE

power-energy_8.jpg
bottom of page